Preskoč na obsah

Interaktívna digitálna mapa - Ružomberok

Autor/ka: Albín Bella

Projekt Interaktívna digitálna mapa mesta Ružomberok (IDMR) vznikol na základe podnetov od občanov zapojených do participatívnej komunity Ružomberok. Mapa (IDMR) je neustále aktualizovanou platformou pre poslancov mestského zastupiteľstva a ich činnosť, ale aj pre občanov a ich aktivity, predovšetkým v oblasti ekológie, architektúry a sociológie. Zámerom projektu nie je, ako by sa mohlo niekomu zdať, nekonštruktívne kritizovať činnosť poslancov. Naopak, cieľom je vypracovať konštruktívnu analýzu kritických bodov (critical points) v meste, ktoré sa tak môžu stať podkladom pre prácu poslancov, ale aj občanov.

Čítať ďalej...

Späť

Critical point 3 - Autá - Ružomberok

Autor/ka: Albín Bella

Ďalším faktorom, ktorý dopomáha Ružomberku udržať sa na špičke hodnotenia najprašnejších miest na území SR je veľká premávka. Denne prejde podľa prieskumov Ružomberkom až 15 000 áut. Samozrejme vo veľkej miere ide o transport tovaru. V priebehu minúty prejde Ružomberkom niekoľko nákladných vozidiel.

Okná na najbližších obytných domoch vyzerajú potom takto:

Parkovacie plochy sú tak ako aj v iných kútoch Slovenska problematickou témou aj v Ružomberku. Preto "občania" uprednostňujú výrub stromov, ktoré doteraz aspoň čiastočne zachytávali prach z ciest a produkovali kyslík prostredníctvom fotosyntézy. Našťastie, aspoň budeme mať kde parkovať! Nové parkovisko by málo stáť 50 000 EUR.

Prepáčte zabudol som dodať, že sa im možno len nechce chodiť cez cestu, alebo nevyhnutne potrebujú na svojích ojazdených miláčikov vidieť... Preto neprichádza do úvahy parkovať o 15 metrov ďalej. Obrovské parkovisko je hned cez cestu. Môžete hádať, čo tam bolo kedysi...(kukuričné pole).