Preskoč na obsah

Autor/ka: OZ Tvorivý Rozvoj

Participatívna demokracia - neutopické experimenty II.

Eduard Chmelár - O potrebe hlbokých demokratických reforiem

Autor/ka: Utopia

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. Eduard Chmelár hovorí o reformách, ktoré súčasná demokracia potebuje. Video Julian Bosák.

 

Čítať ďalej...

Participatívna demokracia - neutopické experimenty I.

Ľuboš Blaha - Ekonomická demokracia a kooperatívne vlastníctvo

Autor/ka: Utopia

Záznam z konferencie Participatívna demokracia - neutopické experimenty, ktorá sa konala 29.9.2010 v Bratislave. Zorganizovali ju metodologická sekcia Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV, o.z. Utopia a vznikajúca koalícia Social Watch. Po úvodnom slove Petra Nedoroščíka hovorí v prvom príspevku Ľuboš Blaha o ekonomickej demokracii a kooperatívnom vlastníctve. V diskusii vystúpili Ladislav Hohoš a Michal Polák. Video Julian Bosák.

 

Čítať ďalej...

Medzi umením a anarchizmom – horizontalizmus v novej spoločenskej praxi

Autor/ka: Sue Bell Yank

Z malej tri a pol metrovej parcely medzi MacArthurovým parkom a ulicou, ktorá je skutočným verejným priestorom, sa každé nedeľné ráno dvíha vôňa jemne prezretého ovocia. Slnko z neho vyťahuje vodu. Mladí a starí obyvatelia komunity spolu stoja na pichľavom losangeleskom poludňajšom slnku, kropaje potu im stekajú po spánkoch a okolo nich sa naháňajú deti. Každý niečo prináša: dve tekvice, štyri zemiaky, štyri uhorky, strapec hrozna a tak ďalej. Jeden za druhým všetko ukladajú do takmer 200 preplnených kartónových škatúľ. Okolo druhej popoludní sa z ľudí každého veku a farby pokožky začína vytvárať rad. Trpezlivo čakajú, aby prijali svoj balíček, ktorý ukrýva darované prebytočné ovocie a zeleninu, vrecko ryže a fazule, celý pšeničný chlieb a ovocný koláč. Dobrovoľníci a ľudia v núdzi sú často tí istí. Keď vlna aktivity po výdaji jedla opadne, každý si nájde miesto na tienistom kopčeku v blízkosti chodníka. Všetci skúmajú dary a vymieňajú si ich medzi sebou. Prebieha druhé prerozdelenie medzi susedmi.

Čítať ďalej...
Zdroj: Journal of Aesthetics & Protest http://joaap.org/7/bell.html#top16