Za hlavné ciele iniciatívy považujeme:
- informovať širokú verejnosť zrozumiteľným spôsobom o rizikových / záujmových priestoroch urbánnej štruktúry, ktoré v najbližšej budúcnosti vyžadujú zvýšenú občiansku kontrolu
- zozbierať formou ankety občianske podnety týkajúce sa predmetných lokalít
- informovať o možnostiach a nástrojoch aktívnej spoluúčasti v procesoch územného plánovania
- rozpracovať a zdokumentovať „in situ" víziu pre využitie územia na základe verejného zvažovania
- vytvoriť databázu zozbieraných informácií, ktorá sa stane súčasťou podkladov pre ďalšie odborné diskusie, verejné súťaže ako aj pre zadanie územného plánu Centrálnej mestskej zóny v Ružomberku
Pozývame do spolupráce aj oficiálne mestské orgány z nášho mesta (Poslancov MsZ a Útvar hlavného architekta) ale aj z mesta Trenčín (iniciatíva TRENČÍN si TY) a Martin (projekt TRANSPARENTNÉ MESTO).
Na základe predošlích skúseností v oblasti architektúry a urbanizmu v našom meste si myslíme, že ďalšie definovanie územného plánu mesta by nemalo prebiehať bez spoluúčasti občanov v tomto procese. Podľa dostupných informácii vieme, že Útvar hlavného architekta má v vblízkej dobe zadefinovať aj územný plán Centrálnej mestskej zóny a preto žiadame poslancov mestského zastupiteľstva, aby do tohto procesu zapojili aj verejnosť. A to nielen odbornú, ale aj širokú laickú, pretože výsledok definovania nebude ovplyvňovať len životy poslancov, či architektov, ale všetkých obyvateľov mesta. Vyzývame tak poslancov, aby bol proces definovania územného plánu Centrálnej mestskej zóny, ale aj celého mesta TRANSPARENTNÝ A PARTICIPATÍVNY.
Postup:
Mesto Ružomberok zastúpené poslancami a Útvarom hlavného architekta by malo (či už v spolupráci s participatívnou komunitou Ružomberok, alebo bez nej) organizovať pravidelné verejné stretnutia s občanmi mesta, na ktorých by sa prezentovali plány rozvoja mesta. Na stretnutia budeme pozývať hostí, ktorí majú skúsenosti s urbanizmom, architektúrov ale aj s verejným územným plánovaním a participativizmom. Na stretnutiach sa môžu prezentovať napríklad študentské práce študentov Fakulty Architektúry (BA, Brno), ktoré by boli pripomienkované odbornou verejnosťou ale aj samotnými občanmi mesta Ružomberok. Po zapracovaní požiadaviek občanov, by sa návrhy opäť verejne odprezentovali a v prípade vhdoného spracovania by sa stali podkladmi pre zadanie na vytvorenie územného plánu mesta.
Všetky projektové dokumentácie by mali byť zverejňované na oficiálnych webových stránkach mesta, alebo by mali byť voľne k nahliadnutiu priamo na mestskom úrade. Tento proces sa týka výstavby nových objektov, búrania starých objektov, rekonštrukcie verejných budov, či budovania cestných komunikácii, cyklochodníkov ale aj parkov, oddychových zón a kynologických priestorov. Územný plán by mal usmerňovať aj výstavbu súkromných budov, aby tak zabraňoval narúšaniu mestkého priestoru z hľadiska dlhodobej a komplexnej vízie a idey mesta. Témou verejných stretnutí by malo byť aj definovanie priorít mesta v oblasti turizmu, služieb ale i priemyslu
Aktivity:
Verejné prezentácie urbanistických štúdií mesta, verejné internetové ankety, ankety priamo vo verejnom priestore, informačné reportáže a články, mapovanie urbanistických a ekologických kritických miest v meste.
Iniciatíva TRENČÍN si TY a projekt TRANSPARENTNÉ MESTO!
Za zmienku stojí, že naša iniciatíva nie je ani jediná ani prvá. V oblasti transaprantnosti je potrebné spomenúť projekt Transparentné mesto, ktorý sa snaží zamedzovať korupcii v oblasti verejných zákaziek a uzatvárania zmlúv. Primátor mesta sa rozhodol, že už bolo dosť lámania hláv nad nevypovedateľnými zmluvami. Preto sám navrhol, aby v rámci protikorupčných opatrení boli jeho zákonné právomoci obmedzené a primátor tak nemohol sám za zatvorenými dverami vo svojej kancelárií podpisovať nevýhodné zmluvy.
Transparentnosť sa netýka len kontrolovania toho, čo sa už udialo. Projekt transparentné mesto umožňuje sledovať a priamo kontrolovať kroky samosprávy ešte pred tým, ako sa niečo odsúhlasí a uzavrie. Občan sa tak skutočne môže spolupodieľať na chode veci verejných. Vďaka projektu môže dianie nielen kontrolovať, ale ho aj pripomienkovať, a tak ovplyvňovať prípravu a rozhodnutia mestského zastupiteľstvau. Občan sa tak priamo stáva aktívnou súčasťou samosprávy mesta.
Ďalšou iniciatívou je projekt TRENČÍN si TY. Jej cieľom je hľadáť nové funkcie centrálnych území mesta a ich vzájomné väzby. V trenčíne si uvedomujú, že ide o dlhodobý projekt participatívneho urbanistického plánovania mesta. To im však nevadí, pretože plánovanie budúceho vzhľadu mesta sa má podľa nich definovať v spolupráci s jeho občanmi. Na konci tohto procesu by mala byť vyhlásená medzinárodná urbanistická súťaž na centrálnu mestskú zónu v Trenčíne v roku 2014.
Projekt TRENČÍN si TY má za cieľ :
- zapojiť verejnosť do plánovania rozvoja mesta
- získať od laickej a odbornej verejnosti návrhy na riešenie mestských priestorov
- zapojiť verejnosť do spolurozhodovania a definovať priority rozvoja mesta podľa jej požiadaviek
- zdieľať s verejnosťou informácie o plánoch rozvoja mesta
Podarilo sa nám už osloviť ľudí z Trenčína, ktorí sa podieľajú na vyššie uvedonom projkete a boli ochotní prísť do Ružomberka a podeliť sa o skusenosti z vlastnej praxe verejného územného plánovania.
Autor: Albín Bella & Jozef Veselovský