Blogy Blogy

cestovanie do mesta Ho Chi Minh

Vietnam je krajina s bohatou históriou, ktorú ovplyvnila najmä Čína, ale aj ďalšie mocné štáty z juhovýchodnej Ázie. Od hôr, ktoré nájdete na severe až pod deltu Mekongu, sa môžete stretnúť s nádhernou rozmanitou prírodou. Objavte krásy ostrova Phu Quoc, ktorého mnohé krásne pláže sú turistami neobjavené. Alebo máte radšej turistiku a radi by ste videli život na terasovitých ryžových políčkach, ktoré obrábajú miestni farmári s pomocou byvolov.

Rovnako zujímavý je život na Mekongu. Ľudia z neho nielen varia, ale sa v ňom aj umývajú a perú. Radi by ste sa sánkovali na pieskových dunách? Mui Ne je na to ako stvorené. Užite si relax pri mori a mierny adrenalín. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na Ha Long Bay. Pokojné miesto, ktoré má čarovnú atmosféru – niet sa čo čudovať, že patrí k prírodným divom sveta. Vietnam vám ponúka tú najlepšiu kombináciu, dobrodružstvá a zaslúžený relax a turisti môžu získať Vietnam víza ľahko.

Ho Chi Minh
Toto obrovské mravenisko sa považuje za najväčšie centrum zábavy a nákupov v celom Vietname. Miestni stále používajú názov Saigon no oficiálnym názvom je Ho Chi Minh City od roku 1975 toto meno dostalo mesto po prezidentovi severného Vietnamu a revolucionárovi Ho Chi Minh. Svojou rozlohou Ho Chi Minh zaberá plochu od Juhočínskeho mora až k hraniciam ku Kambodži, čo tvorí takmer 2000 km² kde žije takmer 9 miliónov ľudí.

Mesto ponúka množstvo vyžitia. Prechádzka po všetkých turistických miestach, ktoré sa prevažne nachádzajú v tom istom dištrikte vám zaberie minimálne dva dni. Okrem toho si môžete odskočiť na kurz varenia, zahrať si golf, pozrieť si miestnu ZOO alebo nakúpiť suveníry na miestnych trhoch a pobyt v luxusných hoteloch v Ho Chi Minh. Ženy isto ocenia lacné ale kvalitné kadernícke, kozmetické služby a skvelé masáže, ktoré určite dobre padnú po vyčerpávajúcom dni strávenom behaním po pamiatkách. Večer si môžete odskočiť do miestnych reštaurácií, barov a nočných podnikov, určite si tu každý príde na svoje.

Čo navštíviť v meste Ho Chi Minh

 • Notre-Dame – najvýraznejšia koloniálna pamiatka. Zaujímavosťou je, že všetok materiál na výstavbu bol privezený z Francúska. Táto katedrála je postavená v neorománskom architektonickom štýle, dominantou sú dve 58 metrové veže a pred katedrálou stojí socha Panny Márie.
 • Budova hlavnej pošty je ďalšou koloniálnou pamiatkou, jej oceľovú konštrukciu navrhol známy architekt Gustave Eiffel. Strop tvorí sklenená klenba, steny sú zdobené nástennými mapami Vietnamu a portrétom vodcu Hočimina, ktorého socha je takmer všade, a teda aj pred vchodom. Mnohí hovoria, že je to najkrajšia budova pošty na svete.
 • Palác znovuzjednotenia alebo nazývaný aj Palác nezávislosti je bývalým prezidentským palácom. Pred palácom sa nachádza zaparkovaná replika tanku. Takmer všetky atrakcie sú sústredené vôkol slávnej promenády Dong Khoi – najznámejšia ulička, množstvo obchodov, hotelov,
 • Múzeum vojnových pozostatkov obsahuje tri poschodia vojnových exponátov a rôznej vojenskej techniky, hrozivé fotografie, simulované väzenie či príbehy odrážajúce život vojnových novinárov.
 • Pre tých, ktorých zaujímajú detaily vietnamskej histórie odporúčame návštevu Múzea vietnamskej histórie.
 • Centrálna mešita bola postavená v roku 1935 najmä pre veriacich z južnej Indie, teraz skôr slúži pre modliacich moslimov. Pre návštevu mešity odporúčame konzervatívnejšie oblečenie.
 • Čínska štvrť Cholon v preklade znamená „veľký trh“ a ono to aj naozaj tak je. Zmes rôznych exotických vôni, úzke preplnené uličky, reštaurácie, chrámy, pouličný obchodníci, takúto atmosféru zažijete práve v Cholon. Súčasťou je aj najkrajšia pagoda Thien-Hau, ktorá bola venovaná bohyni mora Lady Thien Hau.
 • Bitexco Financial Tower – najvyššia budova v Saigone, kde si zaplatíte vstup a môžete si vychutnať kávu na 50 poschodí s nádherným výhľadom na celý Ho Chi Minh
 • Turtle lake – obľúbene miesto pre mladých ľudí, ktorí sa stretávajú pri street food.
 • Ben Thanh Market – jeden z najznámejších trhov, kde opäť kúpite všetko.
 • Starlight Bridge (Anh Sao) – tento most sa nachádza priamo pred Crescent Mall, kde po zotmení môžete sledovať nádherne farebné podsvietenie stekajúceho vodopádu.

Cu Chi
Zhruba 50 km severozápadne od Ho Chi Minh leží provincia Cu Chi, kde sa nachádza pozoruhodný tunelový komplex, ktorý sa tiahne od hraníc z Kambodžou až takmer k Ho Chi Minh. Tieto tunely predstavujú nielen významnú pamiatku na vojnu, ale sú aj pozoruhodným stavebným unikátom. Ide o 200 km dlhú sieť tunelov, v ktorých tisíce bojovníkov Vietkongu bojovalo proti američanom. Slúžili najmä ako úkryty partizánov počas boja, no súčasťou tunelov boli aj obytné priestory, provizórne kuchyne, operačné sály, dielne, miestnosti na výrobu zbraní a podobne. Niektoré tunely sú tak testné, že sa tam urastenejší človek ledva zmestí. Tunely boli vybudované v 40-tych rokoch 20. storoči iba pomocou lopát a krompáčov, a častokrát pozostávali aj z troch poschodí – z dôvodu, že pri bombardovaní väčšinou prišlo k poškodeniu určitého poschodia, kým tie ostatné odolali.

Keďže táto oblasť sa teší zvýšenému záujmu zo strany turistov, niektoré časti tunelov boli upravené (dvojnásobne rozšírene) tak, aby si ich mohli vyskúšať aj návštevníci z Európy, lebo tunely často dosahovali max 120 cm. Komplex tunelov Cu Chi bol zachovaný vietnamskou vládou a zmenil sa na vojnový pamätný park – súčasťou je aj vojenské múzeum, ukážky rôznych nástrah a pascí a obranných mechanizmov, ktoré príslušníci Vietkongu kládli na cesty a do tunelov. Návštevníci si môžu vyskúšťať aj streľbu na strelnici, ktorá je súčasťou tohto areálu. Keďže sa jedná o turistickú atrakciu kúpite tu množstvo suvenírov, súčasťou sú reštaurácie, kde môžete okoštovať jedlá, prípadne si kúpiť potraviny, ktoré jedli bojovníci Vietkongu.

Vyhľadávače leteniek, cestovateľské stránky

Vyhľadávače leteniek, cestovateľské stránky a ostatné
V tomto článku by som Vás chcel predstaviť množstvo užitočných webov týkajúcich sa cestovania, ktoré sám používam. Pozrieme sa na vyhľadávače leteniek a ubytovania, či iné stránky, týkajúce sa všemožných cestovateľských vychytávok.

Informačné weby
Pri plánovaní nejakej cesty, sa vždy snažím čo najlepšie pripraviť. Chcem tak predísť tomu, aby mi náhodou neutieklo niečo naozaj dôležité. Samozrejme je pri cestovaní rovnako dôležitá aj spontánnosť. Najviac ma aj tak vždy poteší objavenie niečoho nového a nečakaného. Dobrá príprava je ale základ, čo sa týka hlavne veľkých turistických metropol. Na počudovanie,  asi najviac pomôže stránka Googlu. Nečakané. Okrem nej som si ale obľúbil weby, ktoré mi ponúknu určitý súhrn všetkých dôležitých vecí, pekne na jednom mieste.

VirtualTourist a Tripadvisor sú veľmi podobné, takmer identické stránky. Po zvolení daného miesta sa Vám zobrazí zoznam všetkých pamiatok, múzeí, parkov, reštaurácií a mnoho ďalšieho. Podľa recenzií ďalších cestovateľov si vyberiete, či sa na danú lokalitu má cenu prísť pozrieť.

Ďalšia výborná stránka, nielen pre digitálnych nomádov, ale aj pre obyčajných turistov, je Nomadlist. Vo veľmi prehľadných tabuľkách tam nájdete zoradené základné informácie o živote v danom meste. Či už ide o kvalitu života, ceny, bezpečnosť, hromadnú dopravu, pokrytie Wifi siete a naozaj mnoho iného. Pokiaľ potrebujem naplánovať cestu z alebo na letisko alebo informácie o Vietnam vízum pri príchode, priznávam, že väčšinou iba googlim. Samozrejme dosť informácií sa dá nájsť už na samotnom webe daného letiska. Ak ale chcete ušetriť čas, postačí táto postaršia stránka: Toandfromtheairport.com.

Nie vždy sa ale dá z letiska  na hotel dostať jednoducho. Hlavne pri neskorých večerných letoch nizkonákladových spoločností, to zvykne byť naozaj komplikované. Neraz som bol nútený siahnuť po taxíku alebo Uberi. Vtedy mi pomáha stránka s predbežným výpočtom ceny za odvoz: Uber.com/sk/fare-estimate.

Určite budete nasledujúcu situáciu poznať. Ste v zahraničí a nie vždy ste ochotný zaplatiť svojmu mobilnému operátorovi, často astronomickú sumu, za balík internetu, aby ste mohli napríklad postnúť fotku na Facebook.  Riešením je napríklad nájsť neblokovanú wifi sieť. Aj keď to už v dnešnej dobe nebýva až taký problém, stále sa nájdu výnimky. Tam nastupuje aplikácia Wifi Map, pre androidy aj iOS. S ňou nájdete v prehľadnej mapke heslá k uzamknutým wifi sieťam takmer po celom svete.

Poslednou vecou z tejto informačnej sekcie sú blogy iných cestovateľov. Priznám sa, že tých slovenských veľa nesledujem. Väčšinou prečítam iba niečo o mieste kam sa práve chystám, na stránke, ktorá mi vyskočí vo vyhľadávači medzi prvými.

Z tých ktoré sledujem (určite všetky poznáte) to sú:

Niekoľko rád pred cestou s deťmi

S dieťaťom do exotiky
Stále viac narastajú prípady ochorení kojencov na dovolenke v exotických destináciách. Takéto malé deti nie je vhodné brať do oblastí, kde sú rozšírené tropické choroby. V každom prípade by mali rodičia takúto cestu konzultovať s lekárom, hlavne aj z nutnosti absolvovať potrebné očkovania proti exotickým chorobám.

Známy je minuloročný tragický prípad z Čiech. Úmrtie polročného kojenca v Vietnamu, kam sa s ním a jeho päťročným súrodencom vydala na vianočné sviatky jeho matka. Chlapec bol hospitalizovaný s dýchacími ťažkosťami. Ako príčinu úmrtia označili tamojší lekári septický šok, ktorý spôsobil zlyhanie orgánov.

Najčastejšími obeťami bývajú práve malé deti. Ich imunitný systém nie je schopný sa vysporiadať s infekciou. Deti do jedného až dvoch rokov by na exotické cesty mimo Európu vôbec nemali lietať. Pokiaľ je to z rodinných dôvodov nutné, tak len do vyspelých krajín, ako sú Kanada, USA či Japonsko. Deti od dvoch do piatich rokov by mali cestovať len do krajín s vyspelou akútnou starostlivosťou.

V minulom roku rodičia detí do dvoch rokov hlásili poisťovniam cez tristo prípadov ochorení v zahraničí. V zime to bolo hlavne z Vietnamu Egypta a Tuniska, v lete z Bulharska, Španielska, Grécka a Turecka. Z toho tvoria ochorenia až 90% a ostané sú úrazy. Tradičné ochorenia kojencov sú hnačky, horúčky, virózy a zápaly stredného ucha. Narastajú aj prípady zdravotných komplikácií detí od dvoch do piatich rokov. V minulom roku to bolo približne 1000 chorých detí a každé desiate museli hospitalizovať. Najčastejšie to bolo kvôli infekciám dýchacích ciest a zápalom uší. Najviac zdravotných komplikácií mali deti v Egypte, Turecku a Grécku. Predpokladá sa, že počty chorých detí v cudzine sú omnoho vyššie. Pokiaľ sa liečba zaobíde bez pobytu v nemocnici, rodičia ochorenie nehlásia.

Niekoľko rád pred cestou
Pamätajte si, že čím menšie dieťa, tým horšie znáša vysoké teploty. Pre malé deti je veľmi nebezpečný aj teplotný šok z prechodu z klimatizovaného prostredia hotela do vonkajšieho horúceho, vlhkého prostredia. Detská termoregulácia nedokáže zabezpečiť dostatočné ochladenie organizmu. Deti sú prehriate, unavené a malátne. V prípade, že hotel má klimatizáciu, mali by rodičia prikrývať dieťa aj v noci. 

Detská pokožka je jemná a citlivejšia na škodlivé účinky slnečného žiarenia než pokožka dospelých. Dieťa nevystavujte priamemu slnku. Používajte mlieka a krémy s vysokým UVA a UVB faktorom. Užitočné sú utierky a fyziologický roztok na osvieženie. Nezabúdajte na náplasti a obväzy. Pri cestovaní s dieťaťom má vaša lekárnička obsahovať lieky proti zvracaniu, hnačke a zápche, repelentné prostriedky na ochranu proti bodnutiu hmyzom a zmiernenie svrbenia, antihistaminiká, peroxid vodíka, krémy na popáleniny, analgetiká a antipyretiká.

Existuje mnoho hotelov vo Vietname špeciálne vybavených pre rodiny s deťmi. Tie sú obvykle na vysokej úrovni. Pre deti majú vybudované ihriská a zabezpečujú aj opatrovnícku a lekársku službu. Autobusové zájazdy s malými deťmi sú značne rizikové. Ak je exkurzia autobusom plánovaná, treba počítať s tým, že to môže byť pre dieťa veľmi obtiažna cesta. A niekoľko hodín v autobuse pravdepodobne preňho nebude príjemný zážitok. Následný teplotný šok pri odchode z klimatizovaného prostredia autobusu znamená pre dieťa veľké riziko. Nezabúdajte na lekárničku a plastové vrecúška na zvracanie pri nevoľnosti.

Používajte správne oblečenie pre dieťaťa. Deti by mali nosiť priedušné oblečenie z bavlny a ľanu, klobúčik alebo šatku, najlepšie v bielej farbe, reflexné okuliare proti slnečnému žiareniu. Topánky by mali byť z kože alebo textilu, nikdy nie z plastu. Detské nôžky na stále potia. Jedlo si vychutnávajte iba v hygienicky bezproblémových reštauráciách. Nevhodné hygienické podmienky sú v stánkoch rýchleho občerstvenia na ulici, na trhoch a bazároch. Dieťa musí často piť. Najvhodnejšia je čistá neperlivá minerálna voda. Týmto spôsobom môžete predísť nebezpečnej dehydratácii. Po kúpaní v mori dieťa vždy osprchujte, pretože slaná voda extrémne vysušuje detskú citlivú pokožku.

Zdroj: getvietnamvisa.com